A papagájfélék (Psittacidae) a madarak osztályánakpapagájalakúak (Psittaciformes) rendjébe tartozó egyik család.
A család mérete nem minden rendszertani felfogás szerint azonos, egyesek alcsaládként ide sorolják a lórikat és a kakadukat is, mások ezeket külön családoknak tekintik. Ez utóbbi álláspont szerint 10 alcsalád, 83 nem és 366 faj tartozik a családba.
Megjelenésük, felépítésük
Számos fajuk feltűnő, élénk színekben pompázó tollruhájáról ismert, de vannak szerény megjelenésűek is. Bár tollazatukban bármilyen szín előfordulhat, messze a legjellemzőbb színük a zöld.
Nyakuk rövid és a lábuk is meglehetősen rövid. Külső lábujjaik hátrafelé nyúlnak, és sok fajnál (az egészen fiatal fiókák kivételével) vetélhetőek is. A legtöbb papagáj nemcsak arra képes, hogy egyik lábával megragadja táplálékát, de azt lábával a csőréhez is tudja (és szokta) emelni, ami más madaraknál nagy ritkaság. Csőrkampójuk belső oldalán kemény reszelőlécek futnak, alsó csőrkávájuk durva, tompa. Nyelvük húsos. A nagyobb testű fajok csőre annyira erős, hogy még a dióéhoz hasonlóan csonthéjas termések héját is fel tudják törni. Az ennyire erős izmoknak azonban nagyobb csontokra kell tapadniuk, ezért a papagájok feje testükhöz viszonyítva meglehetősen nagy.
Testhosszuk fajonként igen különböző: a legkisebb mintegy 9 cm, a legnagyobb 1 m körüli.
Feltűnő tollazatuk, jó emlékezőtehetségük és kiváló hangutánzó készségük miatt számos fajuk kalitkában tartott díszmadárként közkedvelt.
Sziklapapagály
Szárnya: 24-25 cm
Farka: 24 cm
Csőre: 2,9 cm
Feje, nyaka, köpenye és hátának felsőrésze olajbarna, háta alsó része, farkcsíkja és felső farkfedői sárgák, némi olajzöldes árnyalattal. Torka és begye szürkés-barna, a begytájék felső része kétoldalt fehéres, combja és hasának középső része narancsvörös, alsó része zöldes-sárga. Szárnyán a fedőtollak olajzöldek, a kézfedők és a kézevezők külső zászlói kékek, a karevezők külső zászlói kékes-zöldek. Farkának felső felülete kékes-zöld, az alsó barna, az alsó farkfedők olaj-sárgák. Írisze sárgás-fehér, a csőre szürkés-fekete, lába hússzínű. A fiatalok írisze halványszürke, csőrük felső kávája szaruszínű.
Élőhelye: Chile középső, Uruguay déli része, Argentína.
Alfajok: A C. p. andinus színei fakóbbak, hasán a sárga szín kisebb kiterjedésű vagy hiányzik, élőhelye Északnyugat-Argentína. A C. p. byroni a törzsalaknál nagyobb, hasán és combján a vörös, ill. sárga szín jobban érvényre jut, begyén feltűnő fehéres sáv húzódik, élőhelye Chile középső része.
Tápláléka: magvak, gyümölcsök, zöldségek.
A fészekalja átlagosan 3 tojás. A kotlási idő 24-25 nap. A kirepülési idő kb. 8 hét, a tojó egyedül ül a tojásokon.
Tartása: tágas voliert ill. kalitkát igényel. Védőházikóval ellátott kerti volierben átteleltethető. Gyorsan megszelídül.
Sárga-kék ara papagáj
Hossza: 86 cm
Szárnya: 38,5 cm
Farka: 50 cm
Csőre: 6,6 cm
Fülfedői, nyakának elülső és oldalsó része és csaknem teljes hasa olaj-sárga alsó farkfedői és háta kék. Homloka és a fejtető elülső része zöld, csupasz pofafoltja krém-fehér, halvány rózsaszínű árnyalattal, zöldes-fekete dísz tollacskákkal, kantárán és az orrnyílás környékén a szőrszerű dísz tollacskák szintén zöldes-feketék. To rkán - részben a nyak oldalára terjedő - fekete sáv húzódik, melynek alsó része zöldbe megy át. Szárnyának felső felülete kék, az evezők belső zászlói sötétebb árnyalatúak, alsó felülete olaj-sárga. Farka felső felülete kék, az alsó sárga. Írisze sárgás, világosszürke belső gyűrűvel. Csőre fekete, lába sötétszürke. A fiatalok írisze barna, színeik halványabbak, a nagyon fiatal madár csőre szürkés.
Élőhelye: Kelet-Panamától dél felé Észak-Peruig, kelet felé Dél-Venezuelán át a két Guyanáig (Trinidad is), majd dél felé Brazília csaknem teljes területe, Bolívia és Paraguay; valószínűleg Argentína északi részén is fellelhető.
Röpte gyors, jellegzetes, nagy, lassú szárnycsapásokkal.
Tápláléka: magvak, diófélék, zöldségek, gyümölcsök.
Hangja rekedtes rra-aa. (Az ara név innen származik.) A tojó egyedül költ, párja a közelében tartózkodik, a kotlási idő 24-26 nap, a kirepülési idő 13 hét, a teljes önállósághoz további 3-4 hét kell.
Tartása: tágas, erős volierben helyezzük el, melynek légtere legalább 1,5m3-es, párban tartva ennek négyszerese indokolt. Télen fűtött helyiségben tartsuk. Különböző keménységű fadarabokat is tegyünk a volierbe. Jó felépítésű, gyorsan szelíddé váló, rendkívül szeretetre méltó
viselkedésű és jó beszédutánzó képességgel rendelkező madár. Gondozójával meghitt barátságot köt, játszik vele. Ha úgy érzi, hogy kevesebb szeretetet kap, búskomorrá és tolltépkedőssé válhat.